הרצאות לקראת חגים

הרצאות על חגי ישראל, ניתנות בסמוך לכל חג ובמהלכו. ההרצאות מתמקדות בהיבטים מסוימים בחג, מתוך מגמה להעשיר את הידע ובעקבות כך להעצים את החוויה הקשורה בחג. ההרצאות מדגישות את החיבור התרבותי והלאומי לחג.

הרצאה לראש השנה:
חגי תשרי - בין צמיחה אישית להבנה חברתית.
ההרצאה תבקש להציג זוית הסתכלות שונה ופחות מוכרת על ראש השנה וסוכות. לחגים אלה קיימות במסורת ובתרבות היהודית לאורך שנותיה משמעויות עמוקות בעלות היבט אישי, פסיכולוגי וחברתי, משמעויות שאנו פחות ערים להם, אך יכולים להפוך את החגים הללו לבעלי משמעות כבירה לכל אחד ואחת - חילוני כדתיה, מאמינה ולא-מאמין. 
במהלך ההרצאה נעסוק בנושאים כמו: תפיסות הזמן השונות הקיימות במסורת היהודית, המשמעות הפסיכולוגית-נפשית של ראש השנה, והאופן בו קשורה הסוכה לשאלות חברתיות קשות שאנו ניצבים בפניהן היום, והאופן בו אנו עומדים מול שאלות אלו.הרצאה לחנוכה:
מה מסתתר מאחורי שירי החנוכה?
האם שירי החנוכה אותם אנו מזמרים מידי שנה תמימים או שאולי מסתתרת בהם משמעות נוספת מרתקת לא פחות מסיפור נס החנוכה?
תשאלו כל ילד בגיל הגן על מה ו חוגגים את חג החנוכה והוא יענה מייד - נס פך השמן אשר הספיק לשונה ימים ועל כן מדליקים 8 נרות ושמש. 
בהרצאה אדבר על בסיסו ההיסטורי האמיתי של החג, כפי שהוא מופיע במקורות -  מרד המכבים –מרד צבאי שצלח ושלאחריו קמה מדינה יהודית ריבונית, ואסביר מדוע ניכסה המדינה הציונית החילונית לעצמה את הפאן ההיסטורי של החג. התנועה הציונית, בדומה לכל תנועה לאומית, חיפשה חיזוק לנרטיב הגבורה והעמידה של מעטים מול רבים המלווה את המדינה מיום הקמתה. מרד המכבים, כמו מרד גטו ורשה או סיפור מצדה, מחזקים נרטיב זה ומעניקים לו עומק היסטורי.

הרצאות לפורים:
הרצאה א' - "אני לובש מה שאני מרגיש או מרגיש מה שאני לובש"
באופן מפתיע ובלתי צפוי, התרבות היהודית עוסקת רבות בבגדים. החל מעלה התאנה של אדם הראשון ועד הביטוי הבולט של היהדות לרגש האבלות - קריעת הבגדים של בני משפחת הנפטר. במהלך ההרצאה נעסוק בכל אלה, וגם בשאלות נוספות, כממדוע חשוב כל כך לתורה לתאר בפרוטרוט את בגדי הכהן הגדול? מה הקשר בין "בגד" ו"בגידה"? למה מי שתקפו היצר הרע צריך ללבוש שחורים? הרצאה על האופן בו רואה התרבות היהודית את תפקידו הפסיכולוגי ומעמדו המתעתע של הבגד.

הרצאה ב' - מושתי המלכה ועד הנשיקה של רמון
הנושאים העיקריים בהרצאה: 
  • ושתי המלכה ויוסף ואשת פוטיפר – סיפורים של הטרדה מינית?
  • המהפכה התרבותית והחברתית של החוק למניעת הטרדה מינית
  • הטרדות מיניות ע"י בעל סמכות – המפקד והחיילת.
  • מה בין הטרדה מינית ומעשה מגונה
  • "הנשיקה שהיתה" – על פרשת רמון

    הרצאה המשלבת מקורות מהיהדות ופסקי דין ישראלים חדשים

 הרצאות לט"ו בשבט: 
הרצאה א- "כי האדם עץ השדה"
מהמקרא ועד ההגות המודרנית העץ נתפס כמייצג את נפש האדם ואת דרכו. המסורת היהודית עושה גם השאלה הפוכה – היא משווה את העץ לאדם, וגוזרת מכך על היחס הנאות לטבע. בהרצאה נסקור, נבחן ונחקור חלק מהמקורות העוסקים בשני ההיבטים הללו. 
הרצאה בשיתוף קהל.

הרצאה ב – שנת היובל, יציאת מצרים ופרשת השב"כ.
ההרצאה עוסקת במושג ה"חנינה", ומסבירה את הקשר בין שלושת המרכיבים שבשם ההרצאה.


 
הרצאה ליום העצמאות:
הכרזת העצמאות: ממסמך מעצב למגילת זכויות
כולנו מכירים את הכרזת העצמאות, בין אם כמגילה התלויה על קיר המפקד בצבא, ובין אם את ההקלטה המפורסמת של בן גוריון המכריז על הקמת המדינה. האם עצרנו פעם לקרוא את המסמך ולחשוב על מה שכתוב? הרצאה מפתיעה ופוקחת עיניים, המראה כיצד יצרו ועיצבו את תודעתנו הציונית ואת תפיסת הזהות שלנו.


 
 
 

 
הרצאה לחג הפסח:  
הנשים הגדולות מהחיים
בכל סיפור ישנן נשים, ובכל זאת, רוב הסיפורים הם סיפורים על גברים. סיפור יציאת מצרים הוא הסיפור החשוב ביותר של העם היהודי, אותו אנו רגילים לראות כסיפור של גברים (פרעה, משה, העבדים, המצרים). ההרצאה מתמקדת בסיפורים שנזנחו בצד, ומבקשת להראות את  הגיבורות האמיתיות של הסיפור, הנשים ש"עשו" את סיפור הגאולה המופלא של עם ישראל.


הרצאות לחג השבועות:
הרצאה א- שרה והגר.
ההרצאה תעסוק בשאלה: האם גרמה שרה אמנו לעבדות מצרים?
 
הרצאה ב: מעמד הר סיני כמהפכה חברתית.
מעמד הר סיני הוא אחד התיאורים המרשימים והחידתיים ביותר במקרא. הסיפור מעורר שאלות גדולות במשך 2,000 שנות פרשנות.
בהרצאה אבקש להאיר את מעמד הר סיני באור מעט שונה, ואבקש לחשוף את המהפכה החברתית והשוויונית שמנסה מעמד הר סיני ליצור בעם ישראל, ובאמצעותו באנושות כולה.
להזמנת הרצאות
שם:
דוא"ל:
טלפון:
הערות: