"פעמים האמת מבהיקה לנו עד שאנו חושבים אותה לאור יום. אחרי-כן החומרים וההרגלים חוזרים ומסתירים אותה עד שאנו חוזרים להיות בלילה אפל" (הרמב"ם, מורה נבוכים)

קצת עלי

שמי אורלי רוט ואני צלמת.

עשיתי בחיי מסע ארוך כדי להגיע להחלטה שהצילום יהיה העיסוק שלי.

במהלך חיי הייתי עורכת דין. עשיתי תואר שני ודוקטורט בפילוסופיה יהודית ובמשך כעשור ומחצה עסקתי בתחום היהדות המתחדשת. הרציתי, לימדתי, הכשרתי, ניהלתי והדרכתי.  אפילו חיתנתי. במקביל ולאורך כל חיי החל מהילדות תמיד צילמתי.

בנקודת זמן מסוימת בחיי החלטתי להתמסר לצילום באופן אמנותי ומקצועי.  עשיתי קורס צילום מקצועי, ולאחריו התמחיתי בצילום יצירתי וצילום רחוב. המצלמה תפסה את קידמת הבמה בחיי, וכיום קשה מאד לתפוס אותי בלי מצלמה ביד.

עשיתי דרך ארוכה, אבל אם אני בוחנת את כל העיסוקים שלי במהלך חיי, כולם עוסקים בהתבוננות וחקירה. העיסוקים שלי שונים מאד זה מזה אבל מהמקום בו הם נובעים אצלי – הם מאד קרובים ומשלימים זה את זה.

הצילום עבורי הוא מראה העיניים, הלב והמוח. בצילומים שלי אני מספרת את הסיפורים שלי. כל צילום הוא סיפור, סיפור על בני אדם, סיפור עלי, על הזכרונות שלי, האסוציאציות שלי, על מצב הרוח שלי, סיפור אישי שמסופר תוך דיאלוג עם מציאות שקיימת מולי.

לא זנחתי את הלימוד. אני אוהבת ללמד ומלמדת מתוך תשוקה. אני מאמינה גדולה בכוחו של הצילום לשמש אותנו ככלי להתבוננות פנימה והחוצה, ככלי לביטוי אישי וביטוי יצירתי. אני מאמינה שבאמצעות הצילום אנו יכולים ללמד את עצמנו מיומנויות רבות, ולהוציא לאור יכולות שחבויות אצלנו פנימה.

ה"אני מאמינה" שלי

  • אני מאמינה באמת ובאותנטיות. כל אדם הוא חד-פעמי, ייחודי ומיוחד. כצלמת מתבוננת, אני מחפשת להביא את הסיפור האישי של כל אחת. הצילומים שלי הם בעיקר פורטרטים, משום שהפנים הם המקום בו נמצאים כל הסיפורים עלינו.
  • שיטת העבודה שלי כצלמת היא לגלות לעולם באמצעות הצילומים את הדמות האמיתית. אני מצלמת באהבה, צילומים מחמיאים ואמיתיים. בצילום, וגם בחיים, אני סולדת מזיוף ומחוסר אותנטיות. האמת יפה יותר וטובה יותר. היא טובה יותר לבעלת עסק – משום שמזהים אותה ומבינים אותה. היא נכונה יותר לצילומי בת מצווה, צילומי ילדים או צילומי נשיות – משום שהיא באה בטבעיות למצולמות, ומשום שאנחנו מצטלמות כדי לזכור את עצמנו כפי שהיינו, ולא כפי שלא היינו מעולם.
  • עבורי מפגש צילום הוא אכן "מפגש", בין שני אנשים - הצלמת והמצולמת. אנחנו משוחחות, אנחנו מכירות, אנחנו צוחקות, וחווית הצילום הופכת להיות נעימה, נינוחה, קלילה ומאפשרת. מאפשרת לך להיות את.
  • ככלל אני מעדיפה תמיד לצלם באור טבעי, גם שמצלמים בבית או במשרד ניתן למצוא פינות מוארות. העולם מדבר אלינו באמצעות האור. אור שמשתנה כל הזמן. במהלך היום, במהלך העונה, משחקי אור וצל שנוצרים בדיאלוג עם קירות, בנינים, עלים ועננים. האור יוצר לנו השתקפויות, צללים וצלליות. כאמנית, אני משתמשת באור הטבעי ומשלבת אותו בעלילת הסיפור המצולם.
  • כחלק מתפיסת העולם שלי כצלמת, שהצגתי כאן, הצילומים שלי עוברים עריכה קלה מאד. אני לא מרטשת פנים. הסיפור שלנו נמצא בברק העיניים, בקמטי הצחוק וההבעה, בכיווץ המיוחד במצח או בנגיעת היד בשיער. לאוסקר וויילד מיוחסת אמירה נהדרת: Be yourself. Everyone else is already taken.

לדף הבית

חזרה לראש הדף